MUĞLAK/MUTLAK FİLM OKUMALARI

19 Haziran, 18:00-18:40

Atölye dili Türkçedir.

Kuir aktivist, yönetmen ve sanatçı Metin Akdemir, 1980’lerde ve 1990’ların başında çekilmiş üç filme hayalindeki sahneleri eklediği filmi Hayalimdeki Sahneler’de (2020) yaptığı gibi, mutlak bir yere varabilmekten ziyade, kuir muğlaklığın izini sürmeyi hedefediği bu atölyede kadınlar arasındaki hikâyelere odaklanıyor. Atölye için seçtiği filmlerdeki muhtemel kuir ilişkiler onun okumaları mı yoksa “başka” nedenlerle imadan öteye geçemeyen ilişkiler mi? Ya da bu hikâyeleri kadınlar arası dostluğu mu anlatıyor? Katılımcılardan kendi hayallerindeki sahneleri kurgulamaları bekleniyor.

Filmleri Ben Geldim Gidiyorum (2011) Küpeli (2013) ve Hayalimdeki Sahneler (2020) ile ulusal ve uluslararası festivallerden ödüller alan Metin Akdemir, IDFA, Saraybosna Film Festivali, Jihlava Film Festivali gibi pek çok festivalde gösterildi. 2012’den itibaren LGBTQ+ temalı güncel sanat sergilerinde organizasyon komitesinde görev alıyorı. “Sınırsız” isimli queerfeminist sanatçıların yer aldığı sergiler düzenliyor ve yeni kuir sinema alanında üretimlerine devam ediyor.

Seçilen Filmler:

Gramofon Avrat (1987) – Yusuf Kurçenli

İhtiras Fırtınası (1983) – Halit Refiğ

Bu İkiliye Dikkat (1985) – Şahin Gök

Atölye süresi yaklaşık 70 dakika olarak planlanmıştır. Katılımcı sayısı 15 kişidir. Atölyeye kayıt olmak için 12 Haziran tarihine kadar formu doldurabilirsiniz. 17 Haziran tarihi öncesinde geri dönüş yapılacaktır.

Atölyeye kayıt olmak için formu doldurabilirsiniz.

Blog at WordPress.com.